Водно-дисперсійні фарби (або водорозчинні, або латексні, як їх іноді називають) відносяться до найбільш економічних і зручних у нанесенні продуктів. Частка їх споживання за оцінками становить від 30% до 80%. В інтер'єрах вони застосовуються в основному для фарбування стін та стель.
Водно-дисперсійні склади не містять органічних розчинників, тому вони практично не мають запаху та екологічно чисті. Вони можуть наноситися пензлем, валиком чи розпилювачем. Покриття, що утворюється, має високу адгезію практично до всіх підстав і має високі експлуатаційні характеристики.
У водно-дисперсійних лакофарбових матеріалах частинки сполучного дисперговані у воді. У процесі випаровування води вони зближуються і при контакті прилипають один до одного, утворюючи плівку.
Ці продукти випускаються, як правило, білого кольору.
Для отримання потрібного кольору чи відтінку (номенклатура практично не обмежена) матеріали забарвлюються. Для цього використовують спеціальні тонуючі барвники, які дозволяють досягти потрібного відтінку. Розроблено навіть такі пігменти, що дозволяють імітувати золото, срібло, платину, сталь чи бронзу.
Колірувати фарбу можна вручну безпосередньо на будівельному об'єкті. Однак, по-перше, при цьому важко отримати відтінок, а по-друге, його практично не вдасться повторити, якщо в цьому виникне необхідність. Тому сучасним способом є використання спеціального обладнання (колерувальних машин), які дозволяють не тільки отримати будь-яку кількість фарби потрібного кольору, але й повторити його за потреби. Для вибору потрібного відтінку практично у всіх провідних світових виробників фарб є свої кольорові карти, де кожному відтінку надано свій номер.
Водно-дисперсійні матеріали втрачають свої властивості при замерзанні, тому в холодну пору вони повинні зберігатися в опалювальних приміщеннях.
Властивості водно-дисперсійних лакофарбових матеріалів залежать від того, які полімери використовувалися як сполучна. Фарби на основі ПВА мають низьку водостійкість і тому мають досить вузьку область застосування. Це фарбування стель та внутрішніх стін у сухих приміщеннях. Фарби на основі ПВА найдешевші з усіх водно-дисперсійних. Додавання акрилових полімерів у фарби на ПВА-сполучному дещо збільшує водостійкість і зносостійкість готових покриттів. Однак ці фарби все ж таки поступаються фарбам на основі чисто акрилових сполучних, хоча їх вартість майже однакова.
Бутадієнстірольні дисперсії мають хорошу водостійкість, але мають обмежену світлостійкість (жовтіють під впливом світла). Це суттєво обмежує їх застосування. Фарби на цьому типі сполучного - недорогі, і за необхідності застосовуються тільки у внутрішніх приміщеннях, з неяскравим штучним освітленням.
Акрилові дисперсії дорожчі, але вони найбільш універсальні. Фарби на основі акрилових сполучних (акрилові фарби) становлять найбільшу частину всіх водно-дисперсійних фарб. Саме вони набагато частіше використовуються для обробки інтер'єрів.
Акрилові фарби чудово кольоруються з отриманням до 15 000 різних кольорів та відтінків. Слід враховувати лише, що з різних виробників свої системи колеровки, і відтінки кольору різних систем можуть збігатися.
Акрилові фарби добре зберігають колір і витримують інтенсивне ультрафіолетове опромінення. До того ж вони прості у застосуванні та швидко висихають. Якісні акрилові фарби дозволяють створювати еластичні покриття, здатні перекривати волосяні тріщини в основі до 0,5 мм, вони довговічні і стійкі до миття. Нові чисто акрилові сполучні дозволяють виготовляти фарби, пристосовані до специфіки "живої" деревини, тобто з високою еластичністю, з водовідштовхувальними властивостями і одночасно високою паропроникністю (дихаючою здатністю).
Велика різноманітність сполучних для водно-дисперсійних фарб дозволяє створювати на їх основі лакофарбові склади різного призначення, що відрізняються простотою застосування та швидким висиханням, а відсутність летких розріджувачів дає можливість віднести ці склади до категорії екологічно чистих матеріалів.
При виборі типу фарб необхідно точно знати можливості конкретного матеріалу та порівнювати їх із вимогами, що стоять перед покриттям. Тільки цьому випадку, можливо, заощадити на матеріалі, т.к. немає матеріалу поганого чи хорошого, дорогого чи дешевого. Є матеріали, які оптимально підходять для даних умов. На закінчення порівняємо основні показники водно-дисперсійних фарб на різних сполучних.
Водостійкість. У фарб на основі ПВА вона низька, а у бутадієнстирольних та акрилових – висока. Тому не варто користуватися фарбами на основі ПВА у приміщеннях з високою вологістю, наприклад, у санвузлах, на кухнях, у підвалі. Мабуть, єдине місце, де цей вид фарб кращий – стелі у сухих приміщеннях. Але не варто фарбувати стелю фарбою на основі ПВА в літньому будиночку,
не опалюваному взимку.
Світлостійкість. У фарб на основі ПВА і у акрилових цей показник високий, у бутадієнстірольних систем - помітно нижче. Тому бутадієнстирольні фарби (латексні) можуть змагатися з акриловими тільки в приміщеннях з низькою освітленістю, наприклад, у передпокої, підвалі.
Механічна та атмосферна стійкість. Цей показник найвищий у акрилових фарб, особливо якщо поверхня зволожуватиметься. Тобто. якщо покриття потрібно періодично мити або воно зазнає частих механічних впливів, наприклад, у під'їзді, то перевага повинна бути однозначно віддана акриловим фарбам.
Публикация:Newwall®