Сучасне будівництво пред'являє високі вимоги не тільки до надійності та довговічності будівель, але й до їхнього зовнішнього вигляду, економічності, зручності в роботі. В даний час найбільш поширеним рішенням для створення декоративних фасадів, як у разі нанесення безпосередньо на мінеральні основи, так і в системах утеплення є структурні штукатурки. Слід розділяти структурні та обмазувальні штукатурки. Обмазувальні штукатурки застосовуються для товстошарового вирівнювання стін під наступне фарбування стін або, наприклад, обклеювання керамічною плиткою, тобто є основою або підготовчим шаром. Структурні штукатурки призначені для створення декоративного ефекту і є фінішним покриттям.
Структурні штукатурки розрізняються за видом сполучної речовини та структурою покриття.
По структурі можна назвати такі основні типи штукатурок:
- Короїд або Reibeputs
- Шуба або Rollputz
- Баранець або Kratzputs
- Штукатурна фарба або Streichputs
Фактура покриття визначається розміром та формою зернистого наповнювача, використовуваним інструментом, а також технологічними прийомами нанесення.
По виду сполучної речовини можна назвати такі типи:
1. Мінеральні з урахуванням цементу. Поставляються у вигляді сухої суміші та перед нанесенням розводяться водою. Можуть застосовуватися з більшості мінеральних основ. Мають високу паропроникність, не горючи, тому знайшли широке застосування в системах зовнішнього утеплення "мокрого" типу.
2. Акрилові на основі акрилових смол. Поставляються у вигляді готового до застосування водно-дисперсійного складу. Також, як і цементні, застосовуються по всіх видах мінеральних основ і по старих дисперсійних покриттях. Трохи поступаються мінеральним за паропроникністю, але значно перевищують кліматичну стійкість.
3. Силікатні на основі "рідкого" калійного скла. Поставляються у вигляді готового до застосування складу. Застосовуються за всіма видами мінеральних основ і за старими, відповідним чином підготовленими силікатними покриттями. Мають дуже високу паропроникність. Мають дуже обмежену колірну гаму і є більш дорогими, порівняно з акриловими. Силікатні штукатурки використовуються тільки разом із силікатними ґрунтовками. Ремонтуватися та перефарбовуватися можуть лише силікатними або силіконовими покриттями. На Заході не використовуються, оскільки значення рівня PH таких матеріалів перевищує 11 одиниць, що є екологічно шкідливим.
4. Силіконові на основі силіконових смол. Поставляються у готовому вигляді. Застосовуються по всіх видах мінеральних основ та по старих дисперсійних покриттях. Ці матеріали мають дуже високу паропроникність і відмінні водо- і брудовідштовхувальні властивості. Силіконові штукатурні покриття мають найбільші терміни експлуатації, тому їх особливо рекомендується застосовувати для реставрації будівель. Силіконові штукатурки застосовуються тільки разом з силіконовими грунтовками. Це найдорожчі серед штукатурок.
Вибір фактури матеріалу завжди залежить від смаків та побажань замовника, а ось із вибором типу матеріалу (суха суміш чи готовий продукт) ми спробуємо розібратися детально.
Область застосування силікатних та силіконових штукатурок – це фасади, що зазнають найбільших навантажень: реставрація старих будівель, коли можливий вихід водяної пари зсередини стіни; будівництво в умовах морського або дуже вологого клімату; забарвлення фасадів, що зазнають великих хімічних навантажень та забруднення – у промислових зонах та поруч із транспортними магістралями. Ці умови вимагають від фасаду максимальної стійкості до вологості, здатності до самоочищення, високої паропроникності (така якість матеріалу, коли зовні вода в пори штукатурки не проходить, а та вода, яка зсередини, виходить назовні, не пошкоджуючи саме покриття). Силіконові штукатурки є більш сучасними матеріалами, ніж силікатні, і краще відповідають сучасним вимогам щодо захисту та декоративного фарбування фасадів.
Якщо ж немає специфічних вимог до фасаду, то перед покупцем постає вибір між сухою цементною та готовою акриловою штукатуркою. Одним із головних критеріїв при купівлі матеріалу найчастіше є ціна. І сухі суміші на перший погляд краще. Вони значно дешевші за акрилові в розрахунку на 1 кг продукту в упаковці і це начебто визначає вибір на їх користь. Однак спробуємо порівняти ці штукатурки більш поглиблено. Для порівняння візьмемо такі основні параметри:
- Трудовитрати у процесі транспортування та зберігання.
- Трудовитрати на будмайданчику.
- Розмір зерна
- Витрата
- Час висихання
- Колірування
- Застосування додаткових матеріалів та робіт
1. Вапняно-цементні штукатурки випускаються в паперовій упаковці, що створює проблеми при транспортуванні та зберіганні. Вони не можуть зберігатися в умовах підвищеної вологості, і є ризик їх затвердіння ще в мішках. Мішки рвуться, а це втрати продукту. Однак сухі штук
атурки займають менше місця при складуванні та перевезенні. Акрилові штукатурки випускаються у 100% готовому вигляді, розфасованими у пластикову тару багаторазового використання. Термін придатності до сухої штукатурки зазвичай становить півроку. Готова штукатурка в закритому відрі (тарі) зберігається довго (2 роки) і не вимагає спеціальних умов, крім однієї температури не менше +5°C.
2. Правильне приготування складу під час використання сухих штукатурок – це нелегке завдання, оскільки замішування складу водою досить жорстко регламентовано. Наприклад, Knauf Diamant на 25 кг суміші треба додати 6,1 л води, перемішати без утворення грудок, витримати 15 хвилин і ще раз перемішати. Сухі штукатурки, як було сказано раніше, треба готувати. Причому за раз треба готувати стільки, скільки потрібно на одну замкнуту поверхню. Не завжди вдається правильно розрахувати – тому виникають втрати:
- Матеріалу – якщо зроблено багато;
- Часу – якщо зроблено мало.
Якщо Ви неправильно зробили суміш вапняно-цементної штукатурки, то надалі Ви можете отримати відхилення в кольорі, міцності, блиску та утворення «висолів», тобто поява білих, білих плям із вапняних солей на поверхні. Використовуючи готові акрилові штукатурки, Ви унеможливлюєте такі помилки. Для приготування сухих штукатурок потрібна спеціальна тара, пристосування та вода, що не завжди є на будмайданчику. При використанні сухих штукатурок витрачається маса дорогого часу на їхню підготовку.
3. не виробляються з дрібним розміром зерна, у той час як розмір зерна у акрилових може становити від 0.5 до 4.мм, що дозволяє більш точно планувати рисунок та контролювати витрату матеріалу.
4. Нормативна витрата цементної штукатурки – 3,8 кг/м2. Нормативна витрата акрилової штукатурки складає 1-1.2 кг/м.кв. на кожний міліметр розміру зерна. Наприклад, при 2-х міліметровому зерні нормативні витрати становитимуть 2 -2.4 кг/м.кв.
5. Час висихання у сухих штукатурок значно більший, ніж у акрилових. Остаточний час формування покриття у вапняно-цементних штукатурок – 28 діб, акрилові – 7 діб. Якщо Ви плануєте фарбувати оштукатурену поверхню (а для цементних штукатурок це є обов'язковою вимогою), то акрилову штукатурку можна фарбувати наступного дня, а цементну – тільки після її повного висихання, тобто практично через місяць! Цей термін можна скоротити до 2-х тижнів, правда лише за рахунок використання дорогих силіконових фасадних фарб. Таким чином, термін закінчення фасадних робіт відрізняється на місяць, що, враховуючи досить короткий будівельний сезон у нашій країні, є критичним.
6. Сухі штукатурки випускаються білими або обмеженою кількістю пастельних тонів, до того ж можливі коливання кольору від мішка до мішка і від партії до партії. Колірувати їх у масі на значні обсяги поверхні проблематично та дорого. Щоб отримати колір, який Ви хочете, треба купити додатково дорогу силіконову ґрунтовку та силіконову фасадну фарбу, заколеровану в потрібний колір. Це значно впливає вартість будівництва. Готові акрилові штукатурки випускаються або білими або кольорованими в масі в будь-який колір різної інтенсивності - від пастелі до насичених тонів на Ваш вибір.
7. Сухі штукатурки мають найгіршу адгезію до основи і тому вимагають більш ретельної підготовки та обробки поверхні. Оскільки цементні штукатурки не є стійкими до кліматичних навантажень, вони вимагають обов'язкового (!) фарбування фасадною фарбою. Акрилові штукатурки менш вибагливі до підготовки основи, під них не обов'язково наносити адгезійний ґрунт, і їх не потрібно додатково фарбувати.
Таким чином, ми бачимо, що існує безліч прихованих від першого погляду факторів, що впливають на кінцеву вартість будівництва. За вартістю кілограма вихідного продукту сухі штукатурки значно економічніші за акрилові. Якщо ж рахувати вартість квадратного метра готового фасаду з урахуванням витрати, вартості підготовчих робіт, продуктивності праці при нанесенні, застосовуваних додаткових матеріалів, обладнання та колеровки, а також можливих втрат матеріалів та робочого часу, то ціна використання акрилових штукатурок буде як мінімум порівнянна, а можливо та нижче сухих.
Багато будівельників, що застосовують як ті, так і інші штукатурки, на підставі свого досвіду зробили наступні висновки:
- Акрилові штукатурки довговічніші в експлуатації, легко наносяться, легко миються і швидко сохнуть.
- Вапняно-цементні менш довговічні, їх не можна мити.
- Мінеральні штукатурки не рекомендується наносити на фасади будівель, розташованих уздовж доріг із-за низької стійкості до вібрації та в промзонах – з-за низької грязе- та хімостійкості.
Таким чином стає очевидним, що застосування готових штукатурок зручне, практично універсальне та економічно вигідне в будь-яких умовах.
Публікація: Newwall®