Сучасне прочитання фрески
Техніка декоративної штукатурки в найбільш близькому до сучасного вигляді виникла більше чотирьох століть назад в Англії, і до цього дня вона є скоріше мистецтвом, ніж ремеслом. За старих часів декоративна штукатурка наносилася вручну, а повторювані елементи копіювалися за допомогою трафаретів. Фрески ж наносилися водяними фарбами на ще сиру штукатурку, що робило такий розпис довговічним. Сьогодні фрески, нанесені на еластичну штукатурну основу, укріплену армуючої сіткою, досить просто монтуються на будь-яку поверхню: опуклу або увігнуту, круглу або з кутами. Простір навколо неї покривається декоративною штукатуркою, тому всі разом - і фреска, і обробка - виглядає як єдине ціле. Створюється такий шедевр в майстерні художників, а до місця монтажу доставляється в спеціальних тубусах.
До складу декоративної штукатурки входять елементи, що дозволяють використовувати таке покриття не тільки на стінах, але і на стелі. Волога цьому матеріалу не страшна, тому його можна застосовувати і для обробки ванних кімнат або басейнів. При цьому мікропориста поверхня покриття дозволяє стінам «дихати», а значить, конденсат не скупчується на них і вологість повітря в приміщенні залишається в межах норми.
Втім, вологостійкість далеко не єдина перевага декоративної штукатурки. Фактура такої поверхні сприяє звукопоглинанню і поліпшенню акустики приміщення, тому мова і музика звучать в ньому виразно. Такий ефект стане прекрасним рішенням для вітальні: прикрашена фресками або декоративним покриттям, вона стане ідеальним місцем для проведення камерних концертів і творчих зустрічей.
Крім того, це покриття не вбирає запахи і дим. Поєднання всіх переваг такої штукатурки укупі з можливістю нанесення практично на будь-яку поверхню роблять її, без перебільшення, одним з кращих декоративних матеріалів.
Дряпаємо красиво
Крім найбільш поширеною техніки фрески, декоративна штукатурка може бути виконана в стилі сграфіто (буквально - «видряпаний»). Основний принцип тут полягає в прошкрябуванням тонкого верхнього шару штукатурки до появи нижнього, відмінного за кольором. Шарів може бути декілька, все залежить від характеру малюнка.
У стародавній Греції такий стиль застосовувався в кераміці (згадаємо античні вази). В Італії в 15-17 століттях було дуже модно прикрашати сграффіто фасади будівель. У сучасному прочитанні така техніка застосовується в основному для внутрішніх приміщень, щоб уникнути агресивних зовнішніх впливів.
Малюнок на штукатурці може бути виконаний і в техніці мозаїки - з різнокольорових шматків скла, каміння, кістки, перламутру, дерева та інших матеріалів. В античні часи мозаїка застосовувалася в основному в декорі зводу, так що заважає сьогодні використовувати цю техніку для оформлення стелі холу або вітальні? Професійні майстри можуть втілити ваш художній задум, наприклад, в техніці флорентійської або римської мозаїки.
Якщо Флорентійська мозаїка (ефект якої може бути досягнуто за рахунок підбору каменів у вигляді плоских пластин) - це гладка поверхня, то римська відрізняється своїми нерівностями, що виникають за рахунок використання фактурних кольорових камінчиків і гальки. Що дає можливість використовувати її в тому числі для підлог в кухні, у ванній або басейні. Така мозаїка не тільки приголомшливо ефектна, але і корисна: прогулянка по цьому покриттю босоніж - відмінний масаж!
Ігри на стінах
Декоративна штукатурка у всьому різноманітті використовуваних технік виконується за індивідуальними замовленнями. Ви можете не тільки копіювати знамениті фрески, але і запропонувати власний ескіз, який майстра нанесуть на стіни або стелю.
Де ще можна застосувати декоративну штукатурку? Практично всюди: це і фрагментарні рішення навколо дверних і віконних прорізів, і «заповнення» ніш, не кажучи вже про традиційні стелях і арках. Покриття можна додатково прикрасити черепашками, стразами і іншими цікавими «вкрапленнями». За допомогою такої техніки відмінно виходить створити ілюзію оптичного обману - візуально розширити або поглибити приміщення.
Вельми цікава і гра з освітленням фактури. Одне і те ж зображення буде по-різному виглядати при природному денному освітленні і при використанні додаткових джерел світла (наприклад, підсвічування знизу). За допомогою такого прийому ви можете змінювати загальний колорит вашого будинку, роблячи акцент на мальованому зображенні або фактурі.