Кутова шліфмашина – це дуже поширений електричний інструмент, який дозволяє виконувати відрізні, шліфувальні та обдирні роботи. УШМ (часто її ще називають "болгаркою") легко впорається з бетоном, каменем та будь-яким металом.
Кутові шліфувальні машини отримали свою назву тому, що ріжучий диск у цьому інструменті розташований до основи під кутом 90°. "Болгаркою" ж її звуть через те, що перші представники кутових шліфувальних машин, які в Радянському Союзі з'явилися в 70-х роках, були родом з Болгарії.
"Болгарка" стане в нагоді як у побуті, так і при професійному використанні. Домашні майстри напевно оцінять зручність УШМ, коли зніматимуть лакофарбові покриття з поверхонь або очищатимуть метал від корозії. Професіонали в будівельній галузі без "болгарки" як без рук: цей інструмент потрібен, по-перше, для структурної обробки матеріалу, по-друге, для його шліфування, і по-третє, для різання.
Основною технічною характеристикою будь-якої УШМ є діаметр абразивного диска, чим він більший, тим глибше можна зробити розріз. Заміна диска здійснюється, як правило, за допомогою ключів або спеціальної гайки, яка закручується і відкручується вручну. Безумовно, чим більше розмір диска, що застосовується, темі більше потужність, продуктивність, вага, габаритні розміри і рівень вібрації самого інструменту. У зв'язку з чим при виборі УШМ краще заздалегідь визначитися яка передбачається робота. Якщо інструмент необхідний для нечастого використання, або нарізки невеликих заготовок, або для роботи в важкодоступних місцях, то не має сенсу купувати грамозку УШМ з розміром диска 230 мм і вагою 6 кг, достатньо буде невеликої кутової шліфувальної машини з розміром диска від 115 до 150 та вагою близько 2 кг.
Кутові машини бувають одноручними чи дворучними. І ті, й інші можуть оснащуватися додатковою рукояткою, що переставляється, для зручності роботи. На великих УШМ ручки часто забезпечені амортизаційною конструкцією для зниження рівня вібрації інструменту і підвищення комфортності роботи.
Для більш точного та комфортного різання каменю рекомендується використовувати спеціальні напрямні санки, а для точної обробки невеликих заготовок призначені відрізні столи. Багато моделей УШМ, що особливо відносяться до професійних, оснащуються системами регулювання числа обертів, "м'якого пуску", підтримки постійного числа обертів. Існує також система захисту інструменту від перемикання (щітки, що самовідключаються) і система автоматичного балансування диска запобігання нерівномірному зношування. Для підвищення безпеки роботи "болгарки" оснащуються захисними переставними кожухами, а щоб уникнути випадкових включень, багато моделей оснащуються кнопкою захисту від випадкового включення.