Електричний лобзик - електроінструмент для криволінійного розпилювання матеріалів, також застосовується для попереднього розкрою матеріалів, або для різів що не вимагають особливої точності.
Ручний електричний лобзик включає в себе корпус з плоскою платформою внизу і рукояткою вгорі. Усередині розташовуються двигун (зазвичай УКД) і механізм, що перетворює обертальний рух вала двигуна в зворотно-поступальний рух направляючої.
У стаціонарних електролобзик платформа розташована зверху, рукоятка відсутня (верстат нерухомий). Напрямна розміщена в передній частині корпусу і орієнтована вертикально. У нижній частині направляючої закріплюється пильне полотно, яке висувається далі платформи. Виступаюча частина полотна при включеному двигуні здійснює зворотно-поступальні рухи, і полотно пиляє матеріал.
Ряд лобзиків забезпечений так званим маятниковим ходом, завдяки якому направляюча також по черзі нахиляється вперед і назад, що прискорює розпил матеріалу за рахунок більш ефективного виведення стружки. Використання маятникового ходу допустимо тільки при прямолінійній пилянні, оскільки в іншому випадку практично неминучий перегин полотна з подальшим його заклинювання або поломкою. Якість пропилу при використанні конструкції з маятниковий хід кілька погіршується. Маятниковий механізм більше підходить для розпилювання м'яких матеріалів (ДСП, фанера, пінопласт, м'які породи деревини і т.п.). [2] Для кріплення полотен використовується спеціальний хвостовик з притискним гвинтом або спеціальним пружинним затискачем. Хвостовики стандартизовані, в основному застосовуються U- і Т-образні.
Пилки для лобзика
У переважній більшості лобзиків використовується примусове охолодження двигуна.
При цьому повітря втягується через отвори в задній частині корпусу і викидається через отвори попереду. Зазвичай виходить потік прямує до місця пиляння, завдяки чому вирізати стружка здувається і не заважає вести лобзик по лінії різу, якщо лінія була намальована на поверхні. У деяких моделей обдув лінії різу можна відключати. У деяких моделях передбачено підключення побутового пилососа для відсмоктування стружки з місця різу.
За допомогою спеціальних кріплень деякі лобзики можна кріпити до верстата платформою вгору, що дозволяє вести роботу без необхідності вести масивний лобзик по деталі. Багато лобзики забезпечуються Т-образної направляючої, призначеної для різу матеріалу паралельно бічній кромці.
Існують також стаціонарні варіанти електричного лобзика, зазвичай оснащуються асинхронним електродвигуном.
Переваги
Для електричних лобзиків випускається найширший спектр пильних полотен для різних матеріалів і з різним кроком та формою зубів (впливають на співвідношення чистоти пропила і швидкості пиляння), завдяки чому можна використовувати один інструмент для широкого спектру робіт.
Полотно в електричному лобзику жорстке і товсте і закріплено з одного кінця. Завдяки цьому можна пиляти на будь-якому видаленні від країв деталей і полотно відносно рідко ламається. При необхідності почати різання з отвору (якщо лінія різу не виходить за межі деталі) полотно вводиться в отвір без від'єднання від кріплення.
Недоліки
Через те, що пилка кріпиться за один кінець, її технологічно важко виготовити такий же тонкої, як і в ручному лобзику. Це призводить до збільшення мінімального радіусу вигину лінії пила.
Короткий хід полотна (зазвичай 17 ÷ 23 мм), через що при пилянні товстих деталей (товщі близько 40 мм) різко погіршується висновок стружки, що значно уповільнює пиляння.